Ana Sayfa » Genel » İslami Sohbet

İslami Sohbet

KaRa     12-09-23     Genel     İslami Sohbet     200 Defa Okundu

İslami Sohbet Odaları

İslami Sohbet odaları, İslami Chat sitelerinden hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum sevgili dostlarım. Sanal internet ortamında İslami sohbet edilebilir mi?. Ne kadar verimli olur?. Gerçek hayat ile sanal hayat arasındaki önemli ayrıntılar nelerdir?. Hep beraber onları irdelemeye çalışalım. Arkadaşlar, yanlışa düşülen hususlar hakkında yazı yazmak bizim asli vazifemizdir. Bir çok insan, “Sanal Dünyada İslam Hükümleri Geçerli Değildir” diyerek yaptığı bazı çirkinliklere kılıf aramaya çalışmaktadır. Yüce dinimiz İslam, gerçeğiyle, sanalıyla her türlü platformu kapsamış ve kuşatmıştır. Binaenaleyh, islamın hükümleri her türlü ortamda geçerlidir.

İslami Sohbet Siteleri

İslami konularda bilgi paylaşımı yaptığını iddia eden bir çok chat sitesine baktığımızda; İslam diniyle uzaktan yakından alakası olmayan içeriklere yer verildiğini üzüntüyle müşahade etmekteyiz. Ayetlere, hadislere, tefsirlere dayanmayan bir çok mesnetsiz paylaşıma rastlamaktayız. Halbu ki, yukarıda da belirttiğimiz gibi chat siteleri içerisinde yapılan paylaşımlarda İslami açıdan kişilere sorumluluk ve vebal yüklemektedir. Hiç kimse, efendim ben gerçek hayatta İslam ile alakalı konuşmuyorum, ama bir chat sitesi içerisinde görünmez olmanın dayanılmaz hafifliğiyle esip gürlüyorum diyerek mesuliyetten kurtulamaz.

Sohbet Odaları ve Sanal Ortamlardaki Söylemler Bağlayıcıdır.

Şüphesiz bir insanın hayatı baştan sona bir imtihandır. Dolayısıyla doğuştan ölüme kadar olan süreç bir sınavdan ibarettir. Bu meyanda internet/sanal ortamlar/sohbet siteleri ortamı da bu sınavın dışında değildir. Yaşadığımız çağda internet, bir çok yönü ile yaşamı kolaylaşmıştır. Online yani çevrimiçi buluşmalarla uzakları yakınlaştırmış, kişileri birbirine bağlamıştır. Uzak memleketteki insanlar aynı platformda sohbet ortamı ve yazışma olanağına salip olmuştur. Bu nedenle günümüz insanını internetten soyutlamak, sanal ortamları yok saymak akıl tutulmasıdır. Fakat internetin yaygın olarak kullanılması, bir çok problemi de yanında getirmektedir.

Chat Sitelerinde İslam Ahlakından Uzaklaşamayız

Bir kişi, gerçek hayatta ne ise, sanal ortamda da aynısı olmak zorundadır. Bu meyanda sorumluluklarının farkında olarak davranmalıdır. Güzel, çirkin, iyi, kötü, haram, helal, doğru, yanlış, çirkin, güzel gibi kavramlar hem gerçek hayatta, hem de islami sohbet siteleri içerisinde geçerlidir. Bu nedenle hiç kimse, sanal veya reel ortamlarda İslam Ahlakından uzaklaşamaz. Doğru ve emredilen şekilde yaşamak bir İslami sorumluluktur.

İslami Sohbet Sitelerinde ve Sanal Ortamlarda Bilinçli Davranmalıyız

Sanal ortamlarda nefsiyle yalnız kalan bir kişi, günaha ve harama batma konusunda daha müsaittir. Bu durum, bazı kişileri sanal chat siteleri içerisinde haramlara sevk etmektedir. Gerçek bir Müslüman, Allah (C.C.)’ın onu sürekli gördüğünün farkındadır. Kiramen katibin meleklerinin yapılan her şeyi yazıp çizdiğinin farkındadır. Zerre iyilik ve kötülüğün kaydedildiğinin farkındadır. İnternet ortamlarında yazılan, çizilen şeyler mutlaka bir yere kaydedilmektedir. Hatta bir çok faili meçhul olay, dedektiflerin internet ortamında yaptığı araştırmalar sayesinde çözülebilmektedir. Şüpleninin hangi sitelere girdiği, google arama motoruna neler yazdığı, neler aradığı bir bir tespit edilmektedir. Hal böyle olunca sanal ve gerçek hayatta her şey kayıt altına alınmaktadır.

İslami Hayat Ölçüleri Korunmalıdır

İnternet kullanmak kadın veya erkek olsun, herkes için doğal bir haktır. Ancak internet kullanımı sırasında hayat ölçülerini korumak gerekmektedir. Bu bağlamda, bir Müslüman helal dairede hareket etmelidir. İffetini, namusunu korumalı çirkin söz ve davranışlardan, haramlardan uzaklaşmalıdır. Kul hakkına, örtünmeye, adab-ı muaşeret kurallarına uymalıdır. Bu vesileyle İslam ahlakına ve sünnet-i seniyyeye göre yaşamak oldukça önemlidir. Kadın ve erkek arasındaki ilişkiler, gerçek hayatta ne ise, sanal ortamlar için de aynıdır. Bu nedenle islami sohbet v.b. sitelerde müstehcenlik tehlikesine karşı daima tetikte olmalıyız. Bildiğiniz gibi internet ortamlarında müstehcenlik ve cinsel paylaşımlarda bulunmak, adeta moda haline gelmiştir. Bu yozlaşmanın farkında olan birey, kendisini haramlardan korumalı, ibaret, taat ve zikirle meşgul olmalıdır. Buna bağlı olarak sanal veya gerçek arkadaş çevresini oluşturmalıdır.

İslami Sohbet Sitelerinde Hoş Karşılanmayan Şeylerden Kaçınmak

İslami sohbet sitelerinde chat esnasında, telefonla, bilgisayar başında ve diğer iletişim araçlarında kadın/erkeklerin konuşmasında bir sakatlık yoktur. Yüce dinimiz İslam, kadınları sosyal hayattan soyutlamamış, eğitim ve iş hayatına katılmasını yasaklamamıştır. Bu nedenle bir kadının tanıdığı veya tanımadığı kişilerle konuşması doğaldır. Fakat bu konuşmalar esnasında İslam’ın hoş bakmadığı tutum ve davranışlardan imtina etmelidir. İnternet veya sanal chat siteleri nedeniyle bir çok evliliğin yıkıldığına şahit olmuşuzdur. Bundaki en büyük etken, eşlerin birbirinden bulamadığı muhabbeti internet ortamında başka insanlardan bulmaya çalışmasıdır. Kendini bilen ve ne yaptığının farkında olan bir insan hiç bir mahremiyetini sanal sohbet siteleri içerisinde ve diğer sosyal paylaşım ağlarında açıklamamalıdır. Eşler birbirlerinin mahrem sırlarını örtme konusunda tedbirli davranmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sanaldan Gerçek Hayata Taşınan Dostluklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitemiz insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi için aktif edilmiştir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 -2023 By Seo KaRa | sitemap |