Ana Sayfa » Genel » Sanaldan Gerçek Hayata Taşınan Dostluklar

Sanaldan Gerçek Hayata Taşınan Dostluklar

KaRa     12-02-23     Genel     Sanaldan Gerçek Hayata Taşınan Dostluklar     312 Defa Okundu

Sanaldan Gerçek Hayata Taşınan Dostluklar

Sanaldan gerçek hayata veya sanal dünyada kurulan arkadaşlıklar gerçek hayata taşınabilir mi? gibi sorular sorarız kendimize. Bir çoğuna göre genel kanı şudur; “Sanal Dünya Yalan Dünya“. Fakat bu görüş bana göre doğru değil. Çünkü yaşamımızın her alanında etkili olan internet dünyasını doğru yönde kullanabilirseniz, sosyal mecralardan veya günümüzde hala popüler olan sohbet sitelerinden pek ala arkadaş, dost hatta sevgili edinebilirsiniz. Ben gündelik yaşamımda rastlayamadığım arkadaşlıklara internet sayesinde rastladım.

Bir çoğuyla günlük yaşamda buluştum ve hala arkadaşlığım devam eder. Bilemiyorum belki de bana hep iyi insanlar denk gelmiş olabilir. Eğer sizin de sanaldan gerçek hayata akan herhangi bir arkadaşlığınız varsa, görüş, bilgi ve tecrübelerinizi konu altından yorum olarak bizlere aktarabilirsiniz. Fakat özellikle sohbet sitelerine giren, kendini tamamen toplumdan ve ailesinden soyutlamış kişiler var. Bu kişiler son derece utangaç, içine kapanık ve A-sosyal bir yaşam tarzı sürdürdükleri için sanal dünyadan tanıdığı bir kişiyle gerçek hayatta buluşma ihtimali bile korkudan midelerini bulandırabilir.

Sanaldan Gerçek Hayata Uzanan Bir Arkadaşlık SuSKuN ve NEKA

Sanaldan gerçek hayata taşınan dostluklar yazı dizimizin ikincisini yazıyoruz. Bildiğiniz gibi daha önce canlarsohbet.net sitesinde sevgili karizma_ ve Ahmet’in İstanbul’da bir araya gelmesini ve unutulmaz anlar yaşamasını kaleme almış ve sizlere duyurmuştuk. Bugün ise yine iki güzel insanın buluşmasını sizlere aktarmak istedim. Bu iki güzel insandan birisi sohbetlaf.net sitesinin sahibi SuSKuN ve yine hemen hepimizin tanıdığı NEKA rumuzlu kardeşimiz.

Keşke bu iki güzel insanın buluşması, karizma_ ve Ahmet’in buluşması gibi neşeli, rahat ve güzel bir zamanda olsaydı. Fakat olmadı, geçtiğimiz hafta 6 Şubat 2023 Pazar günü saatler tam 04.17’yi gösterdiğinde, insanların rehavete ve uykuya yenik düştüğü o saatlerde, merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7.7 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

Sanaldan Gerçek Hayata ve İstikamet Adana Üzerinden Adıyaman

Duygusal ve hassas bir yapıya sahip olan SuSKuN kardeşimiz, deprem bölgesindeki insanları düşündü, kendisini ve ailesini o ailelerin yerine koydu. Bu sırada gözlerinden bir kaç damla yaş süzüldü. “Onlar Orada Enkaz Altındayken Ben Burada Rahat Yiyip İçip Uyuyamam, Bir Şeyler Yapmalıyım” diyerek harekete geçti. Mutlaka elini taşın altına sokmalı, kor gibi yanan yüreğini söndürmeliydi. Bu duygu ve düşüncelerle toplanan yardım malzemelerini deprem bölgesine ulaştırmak üzere kamyona yükledi. Kocaeli ilinden hareket ederek Adana’ya, oradan da Adıyaman iline ulaşmak istiyordu.

Adana’ya intikal ettiğinde, burada sanal dünyadan yani chat sohbet sitelerinden tanıdığı NEKA rumuzunu kullanan arkadaşını telefonla arayarak Adana’da olduğunu söyledi. Sevgili NEKA ile ayaküstü bir görüşme yaptılar. NEKA kardeşimiz SuSKuN ve beraberindekilere yemek ısmarlayarak Adana insanının sıcaklığını ve misafirperverliğini gösterdi. Kendisine buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Onların da müsaadesiyle fotoğraflarını paylaşıyorum.

Sanaldan Gerçek Hayata

Sanaldan Gerçek Hayata

Bu deprem öyle bir depremdi ki, yakın tarihte ve başka ülkelerde eşine benzerine rastlanılmamıştı. Depremin yüzeye çok yakın olması, binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmaması, etkin bir denetim olmaması, adına “Müteahhit” denilen ama gerçekte mesleği hırsızlık olan kişilerin yaptırdıkları binaların, rezisdansların demirinden ve çimentosundan çalması, bir türlü gözü doymak bilmeyen ev ve bina sahiplerinin birinci ve zemin katlardaki kolonları keserek dükkan, mağaza, işyeri v.b. yerler açması neticesinde binalar karton kutu misali olduğu yere çökmüş, maalesef binlerce insanımız bu soğuk ve sert kış mevsiminde enkaz altında kalmıştır. “Depremzedelere Yardım” başlıklı makalemizde sevgili SuSKuN’un gönderdiği fotoğraflarda yıkımın ne denli şiddetli olduğunu farkedebilirsiniz.

Askerimiz Nerede Neden Görünmüyor Diyenlere

Depremin yaraları sarılmaya çalışırken, canları enkaz altından çıkartmak için soluk soluğa bir mücadele yürütülürken, gerek görsel ve yazılı medyada, gerekse yakın çevremizde bazı yaygaracıları görmekteyiz. Depremi bile siyasete alet etmek isteyen bu embesiller güruhu “Askerimiz Neden Görünmüyor, Askerler Deprem Bölgesinde Neden Yok!” gibi kıçlarını yırtar gibi bağırıyorlar. Aşağıdaki fotoğrafı Diyarbakırda görev yapan Yılmaz kardeşimiz göndermiş. Eğer biraz utanmanız varsa bu fotoğrafa bakarak Mehmetçiğin nerede olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Mehmetçik buz gibi havada sırf depremzedeler rahat yatsın, istirahat etsin diye dışarıda yatıyor.

Komandolar Dışarıda

Komandolar Dışarıda

Sohbet odaları ekibinden ben yazarınız KaRa, başka çarpıcı konu başlıklarında görüşünceye kadar esenlikle kalınız.

Bir önceki yazımız olan Dizin Listeleme Özelliğini Kapatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (10 Yorum)

  Nagehan DEMİR

  KaRa sevgili üstad çok içten ve sıcak bir yazı ile yüreğimize dokunduğun için teşekkürlerimi sunarım. Fırsat buldukça makalelerini okuyorum. Ben de seni sanal dünyadan tanıdım ama benim için çok güzel bir dostsun. Bu iki güzel insanı da yürekten tebrik ediyorum.

  Deprem gerçekten bizi çok üzdü ve hepimizin psikolojisi bozuldu. Ben günlerdir evden çıkmıyorum, az yemek yiyorum, az uyuyorum. Sanki ben de enkaz altında kaldım, üzerimden kamyon geçmiş gibi. Rabbim bu tür acılar yaşatmasın inşallah. Sevgili KaRa iki güzel insanın buluşmasını makalene taşıdığın için teşekkür ederim.

  Sevgili KaRa Her Zamanki gibi Yüreğini Kaleme Alarak Duygularımı ve Duygularını En Güzel şekilde Tercüman etmissin Teşekkürler Deyerli Kardeslerim Sunu Her İnsanın Bilmesi Gerekir İnsan oglu vicdanı varsa İnsan dir böyle bir felakette elim kolum bağlı duramadım tv de çocuklara baktim evde kendi cocuklarimin yüzüne bakarken utandım gerekli olan harekete gectim elimizden geleni yaptık keşke daha fazlası gelse bütün sağ duyulu insanlarımız da teşekkürler
  Evet Neka Abimizle Yolumun üzeri olan Adana il sınırları içinde Bir Benzinlik istasyonunda görüştük durum şöyle gerçekleşti Pozantı inisini inerken aklima geldi kendisine whatsap dan yazdim ben adanaya yaklaşmak üzereyim diye baktım ki Neka abi yazmaya başladı nerdesin nere ye geldin falan derken bulundum yerden konum attim karniniz nasıl diye sordu allah var açıkmistik yol boyunca olan tesislerde çok yoğundu oralarda zaman kaybedeceğimizi ve bizi bekleyen madur kardeslerimiz oldunu düşünerek son gaz yolumuza devam etme kararı aldık bu esnada aracımiza yakıt almak için durdumuz istasyonda neka abi bizi buldu orda sarıldık bir birimize hoş bes ettik telefon da yemek konusunu sordunda hızlı ve çabuk olacaksa olur demiştik sağ olsun neka abi bizlere ekmek arası yaptırmış çokça neyse biraz sohbet etme şansımız oldu onun da yardıma koşması gereken insanları vardi bizim de ulaşmamız gereken insanlarımız vardi önemli olan sosyal medya veya bu çeşit sohbet sitelerinde insanların bir birilerine karşı saygısı ve bu şekilde sanali real le adam gibi taşımaları dir bunu biz insan olarak yapabiliyoruz İnsan her yerde her zaman insandir zira hayvanı köşke koymuşlar hayvan kapı açılır açılmaz ahıra koşmuş dunya da ve ülkemizde olanı biteni herkez yakından takip ediyor lütfen sağ duyulu olalım dostluk ve kardeşlik sanalda yasasin ve yaşatilsin Burdan Neka abiye sizlerinde huzurunda Şükranlarımı sunuyorum allaha emanet olun

  emeğine yüreğine sağlık KaRa yüreklerimiz dualarımız onlarla elimizin erdiği gücümüzün yettiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.

  Sevgili kardeşlerim .Zor bi süreç yaşadık bu süreçte birlikte hareket ederek gerçek dayanışma örneği sergileyen tüm dostlara teşekkür ediyorum Ayrıca bu makaleyi Kaleme alan Kardeşime teşekkür ediyorum.Bu Anımizi kaleme almış ve bizleri mutlu etmiştir.sanaldan uzak da da dostluklar devam ediyor.Eksiklerimiz olmasına rağmen Herşey güzel gidiyor TÜM YURDUMUZA başımız sağolsun diyordum

  KaRa baba Allah razı olsun, ellerinden öperim. Nasılsın iyimisin iyi olmanı Cenab-ı Haktan niyaz ederim. Bu duygusal ve içli makale için teşekkür ederim. Sanal da olsa, gerçekte olsa insan insandır. Her nickin arkasında bir insan, bir hayat hikayesi vardır. Ben isterim ki kimse kimseyi incitmesin, eleştirmesin, ayıplamasın, hor görmesin. Yaratılanı yaratandan ötürü sevelim sayalım. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza ALLAH’tan rahmet diliyorum, kederli ailelerine baş sağlığı dileklerimi sunuyorum. Yaralılarımıza acil şifalar ihsan eylesin diye rabbime yalvarıyorum. Ayrıca şu koca yürekli NEKA ve Suskunu da buradan saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

  Kara kardeşim emgine yüreğine sağlık ilk defa yorum yazacak olmam pek alışkın değilim sen sanal deglsin gerçek bir dost gereck bir arkadaş olarak çok iyisin kara ben harydan bir 10 kişilik bir aile aldım sahibi olmuş bir köpek te geldi benim 3 yaşında olan torun onunla oynandı köpek o Zaman kadar kuyruğunu bile salamis sahibi Yok diye o hayvan kadar olmayirsak niye yaşayalım
  Çok hoşuma gitti o köpek bile bizden daha çok değer veriyor insanlara sağol var ol

  KaRa Yuregine saglik Guzel insan ALLAHIM ONLARIN yar ve yardimcisi olsun Milletce onlarin yanindayiz boyle bir paylasim icin saygilarimi sunarim CUMLEDEN HEPIMIZIN BAŞI SAĞOLSUN geride kalanlara Sabir versin Yuce Mevlam

  Sevgili KaRa inanki çok duygulandım bunu yazarken ağlıyorum gerçekten bu güzel dostluklar hiç bir şekilde anlatamam kelimeler yetersiz kalır suskun abi benim çok sevdiğim NEKA abim canim ciğerim benim bu sanal alemde realde tanıdığım en yüce gönül insanı yeri gelir çatır tartistim yeri gelir oturup ağladım güldüm herseyim paylaştım abim sen benim içimdeki sevgiyi saygını çok iyi biliyorsun ve diğer canlar ailesi karizma hemsom onurlu abim Sunaz ablam kartanesi canim arimayam KaRa Ahmet ve benim çok sevdiğim yarım Kılıç sizler iyiki tanımışım sizler benim sanalda tanıdığım real tanıdığım insanlarsınız benim güzel canlar ailesi sahibi kurucusu Karizma hemsom sana çok teşekkürederim bu güzel ailemiz ayakta tuttuğun için sevgili KaRa sana çok teşekkürederim güzel yazilarin bizlerle paylaşıp emek verdiğin için can hepiniz ayrı ayrı çok seviyorum benim güzel ailem iyiki varsınız iyiki sizinleyim canlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitemiz insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi için aktif edilmiştir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 -2023 By Seo KaRa | sitemap |