Ana Sayfa » Chat Siteleri » Verimsiz Sohbetler

Verimsiz Sohbetler

KaRa     28-02-23     Chat Siteleri     Verimsiz Sohbetler     226 Defa Okundu

Verimsiz Sohbetler, kısır tartışmalar, haklılık tartışmaları, ben merkezli sohbetler, egoistlik üzerine biraz fikir tartışması yapalım istedim.

Verimsiz Sohbetler Hakkında Analizler

Zaman zaman gerçek hayatta veya herhangi bir chat sitesi içerisinde adına sohbet denilen saçma sapan bir hengamenin ortasında kaldığımız olmuştur. Haklı olduğumuzu karşı tarafa anlatmak, tezimizi savunmak için, kararlı, saldırgan bir tutum sergileriz. Her ne kadar kuyruğuna basılan bir kedi misali avazımız çıktığı kadar bağırsakta, bu tarz melankolik muhabbetlerde bir neticeye varamayız. Sonuca ulaşamadığımız için daha da sinirlenir ve işleri çıkmaza sokarız.

Verimsiz sohbetler neden ortaya çıkar ?. Genellikle haklıyı haksızı ayırt etmek için veya adaleti tesis etmek için bu tarz sohbetler vuku bulur. Fakat bu tarz bir sohbeti hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Çünkü herkesin “Ben” (benlik) duygusuyla hareket ettiği bir sohbet ortamı, asla adalete ve uzlaşmaya açılan bir kapı değildir. İhanete uğradığını düşünen veya kendisini diğer şahıs veya şahıslardan daha çok çaba gösterdiğini düşünen kişiler mutlaka bir denge duygusu yaşamayı hayal ederler.

Verimsiz Sohbetler Nasıl Verimli Hale Gelir?

Öncelikle karşılıklı bir anlaşma stratejisi belirlemeniz gerekir. Tartıştığınız arkadaşınız, eşiniz veya dostunuzla aslında aynı hedefe ulaşma hayalinizin olduğu gerçeğinde hemfikir olmanız gerekir. Bu dediğim olay tüm insani ilişkilerde geçerlidir. Örnek verecek olursak, eşinizle birlikte terbiyeli, ülkesine bağlı, maneviyatı güçlü çocuklar yetiştirmek istiyorsunuz bu konuda herhangi bir sorun yok. Fakat bu konuda eşinizle farklı fikirleriniz olabilir, bu farklı fikirler zamanla aynı noktada mutlaka buluşacaktır.

Sevdiğiniz veya değer verdiğiniz kişinin sizden ayrı bir şeyler yaptığına şahit olduğunuzda, onun sözlerini ve amellerini anlaşmaya aykırı bularak kin besleyebilirsiniz. İşte tam da bu noktada verimsiz sohbetler kaçınılmaz olmaktadır. Kim haklı, kim haksız tartışmaları esnasında hayalinizin gerçekleşmeyeceğine dair korkulara kapılabilirsiniz. Bir de karşı taraf kendisinin haklı olduğunu ispat etmek için sesini yükseltip bağırmaya başlaması, fiziki güç kullanmaya başlaması içinde bulunan durumun daha karmaşık hale gelmesine yol açabilir.

Gelin Verimsiz Sohbetleri Hep Birlikte Sonlandırmanın Yollarına Bakalım

  1. Karşıdaki kişinin bakış açısını değiştirecek, onu tatmin edecek konuşmanızı başka bir güne erteleyin.
  2. Saldırgan konuşan şahsın eleştirilerine sinirlenmeyin ve sakin hareket edin.
  3. Konuştuğunuz kişinin kusurlarını ortaya dökerek bir sohbet başlatmaktan çekinin.
  4. Geçmişte yaşanan olayları temcit pilavı gibi tekrar tekrar ortaya dökmeyin.
  5. İlişkinizde kimin doğru, kimin haklı veya sorumsuz olduğunu mukayese etmeyin.

Verimsiz sohbetler konumuzun sonuna geldik. Başka bir makalede görüşünceye kadar sağlıcakla kalınız.

Bir önceki yazımız olan Bizim Mekan Tam Sohbet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitemiz insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi için aktif edilmiştir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 -2023 By Seo KaRa | sitemap |