Ana Sayfa » Chat Siteleri » Güvenilir Sohbet

Güvenilir Sohbet

KaRa     21-02-23     Chat Siteleri     Güvenilir Sohbet     256 Defa Okundu

Güvenilir Sohbet Nedir ?

Güvenilir sohbet, güvenilen, omuzunu yaslayabileceğin, sırlarını ölene kadar tutabilecek kişi veya kişilerle yapılan sohbetlere denir. Ayrıca bu tür bir sohbetin yapıldığı yerin, mekanın veya ortamın da güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Yaşadığımız gündelik hayatta bile bazı yapılan özel toplantılar, sohbetler v.b. aktivitelerde güvenilir sohbet yapabilmek için ortamın ne kadar güvenli veya güvenilir olup olmadığı kontrol edilir. Çünkü sohbet ortamına dair söylenen gayri veya gayriresmi konular dışarıya sızmamalıdır. Bunun için sohbet için seçilen mekanda dinleme veya izleme cihazlarının olup olmadığı detaylı şekilde araştırılmalı, mekana girecek tüm kişilerin cep telefonları, veya diğer cihazları mekana alınmamalıdır.

Chat Sitelerinde Güvenilir Sohbet Ne Kadar Mümkün ?

Sanal dünyada meydana gelen gelişmeler, insani etkileşim ve iletişimlerin de şeklini şemalini değiştirdi. İnsanların çoğunluğu sanal dünya ile yatıp kalktıklarından iletişim kurma alışkanlıkları da bu doğrultuda şekillendi. Artık bir çok insan sohbet siteleri vasıtasıyla birbiri ile irtibat kurmaya başladı. Bunun sonucunda arkadaşlık, aşk, dostluk v.b. adına her ne derseniz bir çok olay yaşanmaya başladı. Bu yaşanmışlıklar ışığında kafamızda bir çok soru işareti belirmeye başladı. Acaba sohbet chat sitelerinde güvenilir sohbet yapılabilir mi? Kişisel veya mahrem bilgilerimizi üçüncü şahıslar görebiliyor mu?

Bu kaygı ve endişelerin bana göre haklılık payı büyüktür. Çünkü bir çok üyelik ve ücret istenilen sitelerde kayıt, kuyudat, form doldurma v.b. sırasında sizin bazı kişisel bilgileriniz istenilebilmektedir.

Daha siteye giriş aşamasında bazı bilgilerimizi site yönetimine bildirmiş olduk. Asıl curcuna bundan sonra başlıyor sevgili okurlar. Sanal chat sitelerinde herkes kendi güvenliğini saglamakla mükelleftir. Günlerdir konuştuğun herhangi bir şahısla veya şahıslarla, kişisel bilgilerini, cep telefonunu, ev adresini, mahremiyete dair ince konularını paylaştıysan güvenlikten veya güvenden bahsetmek bana göre abesle iştigaldır. Bu yüzden benin şahsi kanaatim ve yaşadığım tecrübelere dayanarak sohbet siteleri içerisinde güvenilir sohbet yapmak mümkün değildir.

Chat Sitelerinde Özel Pencerelerde Yapılan Yazışmalara Dair Yanlış Bilinenler

Bana göre saf olan fakat onlara göre kendilerini kurnaz zanneden bir takım kişiler kendilerini şöyle savunabilir. “Efendim Ben Kişilerle Özel Pencerelerde Konuşuyorum, Yazdıklarımı Ondan Başka Kimse Göremiyor.” Sen öyle zannet nah göremiyor. Siteye girişinden itibaren İP numaran, kullandığın cep telefonu modeli, kullandığın tarayıcı v.b. ayrıntılar zaten göründüğü gibi, özel pencerelerde yaptığın muhabbetler de site sahibi veya site sahibinin yetki verdiği kişilerce rahatlıkla görünmektedir. Bu yüzden defalarca ve üzerine basa basa tekrar söylüyorum. Bilgilerinizi ne özel ne genel odalarda kimselerle paylaşmayın. Sadece hoş sohbet amaçlı girip makaranızı şakanızı yapın, sonra da mekanı terk ederek günlük işlerinize bakın. Kafanız ve zihniniz sürekli orayla meşgul olmasın.

Görüntülü (Kameralı) Sohbetler Güvenilir mi?

Bazı görüntülü yani kameralı sohbet sistemi kullanılan sitelerde ise profil bilgileri veya şahsi bilgiler yanıltıcı olabilir. Karşıdaki kişiyi kamera vasıtası ile görmüş olsan bile, görüntüsü ile verdiği profil bilgileri birbirini tutmayabilir. Bu nedenle görüntülü sohbet veya yazılı sohbetlerin güvenilir olup olmadığı tartışma konusudur. Bazı kişiler yardımcı programlar vasıtasıyla kendisini farklı bir kişi gibi gösterebilir. Normalde son derece sevimsiz ve mendebur suratlı bir adam veya kadın, program vasıtasıyla kendisini güzel ve şirin biri olarak size görünür. Fakat takke düşüp kel ortaya çıkınca artık çok geç kalmışsınız demektir. Eyvahlarınız ve keşkeleriniz o anda işe yaramayacaktır. Yaşanılan bu durum sonrasında bir çok site sahibi, site kurallarını önünüze koyacak, yaptığınız eylemlerden site yönetiminin sorumlu olamayacağını, yaptığınız paylaşımdan sadece sizin sorumlu olduğunuzu söyleyecektir.

Gençleri ve Çocukları Sohbet Sitelerinden Uzak Tutmak

Arkadaşlık kurmak, insanlarla tanışmak için kullanılan sohbet sitelerine 18 yaş altındaki bireylerin girişleri kesinlikle yasaklanmalıdır. Ebeveynler sürekli çocuklarını denetlemelidir. Özellikle aile büyükleri çocukların yanında sohbet sitelerine girmemeli, onları özendirecek hareketlerden kaçınmalıdır. Genellikle çocukların alışkanlıkları baba ve annelerine özentiyle başlar. Ayrıca yaşı küçük bireylerin, art niyetli kişilerce kandırılmaları ve tuzağa düşürülmeleri daha kolaydır. Çünkü gençler yaşadıkları ailevi sorunları tanımadıkları kişilere anlatabilir, bu da istenmeyen hadiselerin yaşanmasına yol açabilir.

Evet sevgili okurlar, bu günkü makalemizde güvenilir sohbet konusunu kendi lisanımızla ve yaşadığımız tecrübeler ışığında anlatmaya çalıştım. Başka bir konu başlığında görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalınız.

Bir önceki yazımız olan Tam Sohbet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitemiz insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi için aktif edilmiştir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 -2023 By Seo KaRa | sitemap |