Ana Sayfa » Chat Siteleri » Mesaj Sohbet Odaları

Mesaj Sohbet Odaları

KaRa     16-02-23     Chat Siteleri     Mesaj Sohbet Odaları     264 Defa Okundu

Mesaj Sohbet Odaları

Mesaj sohbet odaları ve mesajlaşma yoluyla insanların birbirine düşünce, duygu, nasihat, eleştiri v.b. aklınıza gelebilecek her şeyi yazılı bir metin tabanı ile karşı tarafa aktarmasına olanak sağlamaktadır. Yazılı chat yapılabilen bu sanal platformlar İRC dediğimiz Network ağına bağımlı olarak işlevsellik kazanır. Bu mantıkla düşünecek olursak, sohbetlaf.net sitemiz içerisinde bulunan odalarda yazdığınız tüm yazılar online olarak karşınızdaki kişiye ulaşabilir. Mesaj sohbet odalarının tamamı aynı sistemle çalışmaktadır. Yazılı sohbet sistemi dünyada en çok kullanılan sistemlerden birisidir. Bu denli popüler olmasının nedeni saniyeden daha kısa bir sürede denizler aşırı ülkelerle anında mesajlaşmaktır. Şu anda bu makaleyi hazırladığımız anda bile, binlerce kişinin yazılı veya görüntülü olarak birbiriyle iletişime geçtiğinden rahatlıkla bahsedebiliriz. Günümüz dünyasında zamanın ne kadar kıymetli olduğunu söylemeye gerek yok.

Eski Dönemlerde İletişim ve Mesajlaşma Şekilleri Nelerdi ?

Ben yaşım gereği internetin olmadığı, bırakın cep telefonlarını, ev telefonlarının bile sadece evlerde tek tük olduğu dönemleri hatırlarım. Bizim köyde ev telefonu sadece muhtarlıkta vardı. Kiminle görüşeceksem muhtarlığı arar, falanca şahıs ile görüşmek istediğimi, yarım saat sonra tekrar arayacağımı söylerdim. Muhtarımız birini görevlendirerek görüşeceğim şahsı muhtarlığa çağırır ve tekrar aradığımda onunla görüşürdüm.

Keza yine aynı şekilde mektupla haberleşme dönemini iyi hatırlarım. Mektuplar o dönemde karşı tarafa bir haftada anca gider, anında yazılırsa bir haftada cevabı mektup geri dönerdi. Gördüğünüz gibi o dönemden tahayyül edilemeyecek şekilde bu döneme geldik ve hayatın her alanında internetin tüm nimetlerinden faydalanıyoruz. Daha da eski dönemlere, eski topluluklara dönecek olursak mesaj sohbet odaları gibi bir kavramdan bahsetmek abesle iştigaldir. Çünkü insanlar tamamen ilkel yöntemlerle birbiriyle haberleşirdi.

Bir erkek, kadına aşık olduğunda önüne gelen her objeye (taş, ağaç, mağara duvarı v.b.) döneminde kullanılan yazı şekliyle özenle bir şeyler yazardı. Bazı kabileler dumanla haberleşme konusunda oldukça mahirdi. Posta güvercinleri vasıtasıyla da haberleşmek oldukça yaygındı. Bir kağıda yazılan önemli bilgiler, güvercinin ayağına bağlanarak salınırdı. Güvercin sağ ve selamette kaldığı sürece haberi muhatabına ulaştırırdı.

Eski dönemle yeni dönemi mukayese ettiğimizde süratin ve işlevselliğin ne kadar geliştiğini iyi anlıyoruz. Bu vesileyle eşiyle, dostuyla, sevdikleriyle mesajlaşmak isteyen tüm bireyleri, sohbetlaf.net sitesine bekliyoruz. Sitemiz vasıtasıyla dünyanın herhangi bir yerinde bulunan tanıdıklarınızla ücretsiz olarak mesajlaşabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Hatay Sohbet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitemiz insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi için aktif edilmiştir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 -2023 By Seo KaRa | sitemap |