Ana Sayfa » Sohbet Odaları » Sohbet Etmek

Sohbet Etmek

KaRa     19-02-23     Sohbet Odaları     Sohbet Etmek     285 Defa Okundu

Sohbet Etmek

Sohbet etmek, sohbetetmek.com gibi sitemizin adını kullanan chat sitelerinde ve gündelik hayatlarda bir çok sohbet meclisine girer çıkarız. Her yaptığımız sohbetten keyif alacağımız veya fayda göreceğimizin garantisi yoktur. Bazen kişilerin kısır sohbetleri, muhabbetlerin içine kattıkları benlik ifadeleri, hep ben konuşayım sen sus gibi tavırlar bizi bezdirebilir. Bu bezginlik ve yılgınlık sonucunda adına sohbet denilen işkenceyi bir an önce bitirmek isteriz. Fakat karşımızdakini kırmadan üzmeden kibar bir şekilde şunu söyleriz. “Seninle Muhabbet Etmek Çok Güzeldi.” Bu sohbeti bitirmek için nazik bir ifade şeklidir. Fakat daha da kibarlaşıp karşı tarafın sohbetinden keyif aldığımızı bilmesini istediğimizde ise “Muhabbeti Bitirmek İstiyorum, Acil Bir Yere Yetişmem Lazım, Ama Sohbetinizden Keyif Aldım.”

Bazıları Sohbet Etmek İstemez Sebebi Nedir ?

  1. Onlar iyi birer dinleyicidir.
  2. Düşünce yapıları ve akıl seviyeleri diğer insanlardan farklıdır.
  3. Başkalarıyla münazara yapmayı, yüksek sesle konuşmayı sevmezler. Aptalca yapılan tartışmalar, ilişkilerinin devam edip etmeyeceğine karar verir.
  4. Tecrübelerini ortaya dökmek yerine, sizin varlığınızdan keyif almayı severler.
  5. Ortada konuşulan konu hakkında gerçekten söyleyecek bir şeyleri yoktur.
  6. Yalnızlığı, sessizliği severler ve bunun tadını çıkarırlar.
  7. Onlar iyi birer gözlemci, analizci ve fikir adamıdırlar.
  8. Her konuya veya olaya karışmayı sevmezler.
  9. Anlatacak şeyleri mutlaka vardır lakin duygularını sözlere sığdıramazlar.
  10. Anlatacak bir şeyleri olabilir ama duygularını kelimelere dökemezler.

Kesinlikle sohbet etmek istemeyen kişilere karşı önyargılı düşünmeyin ve davranmayın. Mutlaka geçerli bir sebepleri vardır, onları anlamaya gayret edin. Anlayamıyorsanız kibar bir üslup ile onlara sorun. Bir çok insan utangaç ve içine kapanık olduğundan kendilerini ifade edemez.

İnsanlarla sohbet etmenin en temel ve kuvvetli yolu onları dinlemektir. Sadece sessizce dinlemek. Sevgi dolu ve saygılı bir dinleme, bazen iyi kelimelerden daha fazla tesirlidir ve insanlarla bağ kurmaya vesile olabilir. Çünkü siz de  takdir edersiniz ki; sohbet etmek tek yönlü değildir. Sohbet çıkmaz bir sokak değil, aksine girişi çıkışı olan bir sokağa benzer. Yani ne kadar konuştuysan, o kadar da dinlemek zorundasın.

Chat siteleri içerisinde ise durum biraz daha karmaşık olduğundan fazla derine inmeyeceğim. Metin tabanlı yapılan yazılı sohbetlerde muhatabınızı görmediğinizden, sesini duymadığınızdan sohbet etmek kavramının yerine chat yapmak kavramı geçmiştir. Gündelik hayatımızda yüzyüze veya gözlerinin içine bakarak konuştuğumuz insanlarla sohbet etmek bir beceri ve ustalık gerektirirken, sohbet sitelerinde aynı performansı göstermek, beklentilerimizi yüksek tutmak son derece yanlıştır.

Bir önceki yazımız olan Gurbet Sohbet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Sohbet sitemiz insanların boş vakitlerini en iyi şekilde değerlendirmesi için aktif edilmiştir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 -2023 By Seo KaRa | sitemap |